Tag Archives: Real Life Maths

Olive Oil Bread Challenge

Here is a Real Life Maths challenge. If we have at least 10 correct responses before Monday 7th November, I will build in some time to make the bread for real before Christmas.

Ingredients to make 1 loaf (serves 6)

  • 15g fresh yeast
  • 500g strong white bread flour
  • 2 tsp salt
  • 1tsp sugar
  • 2 tbsp olive oil

We will need to make enough for all of the children plus an extra loaf for the staff to try as well. What are the total quantities of ingredients that we will need? How much is it going to cost?

Harvest Challenge

Now that we have collected the fruit harvest, Y6 will be baking on Wednesday. We are going to make Pear and Almond Flapjack Tart. I was wondering whether anybody might be able to work out the cost of making one tart.

There are two ways of doing this:

You could find all of the ingredients on a shopping website such as Tesco or Asda and add the cost of each ingredient. Doing it this  way will cost more as you will have some ingredients left over.

If you really wanted to impress, you could look at the size of each packet and work out how much it would cost for the exact quantity. For example, if a 1kg bag of flour costs £1.80 but we only need 250g then the actual cost of the flour is £1.80 divided by 4 = 45p.

Here are the ingredients for one tart:

  • 500g shortcrust pastry block
  • 5 pears
  • 125g golden caster sugar
  • 25g flaked almonds
  • 125g porridge oats
  • 50g plain flour
  • 50g ground almonds
  • 125g butter
  • 3 tbsp golden syrup