Harvest Challenge

Now that we have collected the fruit harvest, Y6 will be baking on Tuesday. We are going to make Pear and Almond Flapjack Tart. I was wondering whether anybody might be able to work out the cost of making one tart.

There are two ways of doing this:

You could find all of the ingredients on a shopping website such as Tesco or Asda and add the cost of each ingredient. Doing it this  way will cost more as you will have some ingredients left over.

If you really wanted to impress, you could look at the size of each packet and work out how much it would cost for the exact quantity. For example, if a 1kg bag of flour costs £1.80 but we only need 250g then the actual cost of the flour is £1.80 divided by 4 = 45p.

Here are the ingredients for one tart:

  • 500g shortcrust pastry block
  • 5 pears
  • 125g golden caster sugar
  • 25g flaked almonds
  • 125g porridge oats
  • 50g plain flour
  • 50g ground almonds
  • 125g butter
  • 3 tbsp golden syrup

10 thoughts on “Harvest Challenge

  1. we used Asda and we worked out that 500g of shortcrust pastry would be £1.25, 5 pears would be £4, 125g of porridge oats would be 14p, golden caster sugar would be 25p,, flaked almonds would be 26p, plain flour would be 10p, ground almonds would be 52p, 125g of butter would be 7p and golden syrup would be 10p and that would cost for 1 tart £7.29

  2. Hi, Mrs Larkin and year 6 hope you are having a great time and enjoyed camp. I miss you all so much also I’m having a fab time at Portland. It’s not scary at all and I haven’t been late (yet)… i have made loads of new friends too!

    1. Hey Kia, great to hear from you 🙂 That all sounds like good news (especially the not being late 😆 ) We’re having a good time: we’ve been baking today! 🙂

  3. Hi Mrs Larkin I really enjoyed cooking and I really get how I got my total. I cant wait to do more real life maths because I really get it now.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *